Przygotowanie do sezonu letniego

Powoli warunki w Tatrach zmieniają się z zimowych na letnie. Wczoraj i dziś nad Morskim Okiem było grubo powyżej 10 stopni C.
Szykującym się na letnie podboje tatrzańskich przełęczy i szczytów przypominamy:

  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku ( z utęsknieniem czekamy na otwarcie).
  • Szlak turystyczny z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka ze względów przyrodniczych (ochrona tokujących tam cietrzewi) pozostaje  zamknięty do odwołania. *
  • Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 15 czerwca do 1 listopada szlaki powyżej schronisk są OTWARTE
    ( Zatem, już za dwa i pół tygodnia można będzie legalnie ruszyć w wyższe partie słowackich Tatr. )

W Polsce cietrzew objęty jest ochroną gatunkową ścisłą. Wymaga ochrony czynnej. Wokół tokowisk cietrzewi od 1 lutego do 31 maja obowiązuje strefa ochronna w promieniu do 500 m. W dyrektywie ptasiej uznany za gatunek silnie zagrożony wyginięciem w wyniku zmian siedliskowych w lasach, gdzie dokonuje się zalesianie obszarów śródleśnych lub osusza się torfowiska. Są wrażliwe też na niepokojenie, konkurencję ze strony bażantów i ataki drapieżnych ssaków.
Jeden lęg w roku, między kwietniem a czerwcem samica znosi od 6 do 14 żółto-rdzawych jaj o brązowym plamkowaniem.
Jaja wysiadywane są przez 24–26 dni tylko przez samicę. Młode, wodzone przez kurę szybko dojrzewają, tak że już po tygodniu – dwóch, od wyklucia mogą latać na niewielkie odległości.

Marek Stanisławski